ماهیگیری و قدم زدن در((کوچه گل)) جای سر و صدای آهنین را می گیرد


المان ورودی جنوب شهر شیراز تا دهه فجر به بهره برداری خواهد رسید .
به گزارش واحد ارتباطات و امور فرهنگی شهرداری منطقه چهار و به نقل از روزنامه خبر جنوب مهندس محمود رضا مهر جهانیان شهردار منطقه چهار با اعلام این خبر گفت این المان نمادی از شیراز به عنوان شهر سبز و نمونه ای از پل طبیعت تهران اما با مقیاسی کوچکتر هم اکنون در سطح منطقه در حال اجراست و باتوجه به اهمیت ورودی جنوبی شهر که فارس را به استان های بوشهر و خوزستان متصل می کند  ، ساخت این المان به عنوان یکی از اولویت های اصلی این منطقه از شهر است.
مهندس محمودرضا مهرجهانیان با اشاره به برخی ویژگی های این المان تصریح کرد : باتوجه به موقعیت خاص این پروژه نوع و طرح المان آن نیز خاص است . وی افزود : در حال حاضر از نظر تملک و اجرای کار اقدامات زیادی برای این پروژه صورت گرفته است ، نمای پروژه به اتمام رسیده ودهه فجر امسال شاهد بهره برداری از آن خواهیم بود.
وی ادامه داد : اکنون ضلع شمالی پروژه تبدیل به فضای سبزشده ، سوپرمارکت و سرویس های بهداشتی آن ساخته شده وتنها رستوران آن باقی مانده که منتظر سرمایه گذار هستیم و سال آینده به بهره برداری می رسد.
مهرجهانیان با اشاره به برخی از ظرفیت های این منطقه از جمله فضاهای سبز و پارک ها تصریح کرد : در سطح منطقه بخش هایی داریم که از امکانات کمتری برخوردارند؛ از جمله محله گلشن (کشن) که سال هاست از کمبود پارک و فضای سبز عمومی مناسب بی بهره است. در همین راستا با هماهنگی های صورت گرفته قرارشد فضای سبز 7 هکتاری که هم اکنون در حاشیه کمربندی و در کنار این شهرک قرار گرفته با حفظ درختان و فضای فعلی آن تبدیل به یک پارک عمومی شود.
شهردار منطقه چهار شیراز گفت: به همین منظور و با هدف محرومیت زدایی منطقه ، سال گذشته پس از درخواست ساخت پارک و تصویب آن، عملیات اجرایی آغاز شد که تاکنون 200 میلیون تومان هزینه شده و برای تکمیل آن یک میلیارد و 200 میلیون تومان دیگر اعتبار مورد نیاز است تا سال آینده شاهد بهره برداری از این پروژه ها باشیم.
مهرجهانیان با اشاره به برخی فعالیت های دیگر حوزه عمرانی شهرداری منطقه چهار گفت : امسال بیشترین فعالیت را در زمینه ساماندهی معابر داشتیم و در این زمینه رکورد شکنی کردیم به گونه ای که تاکنون 4 و نیم میلیارد تومان برای آسفالت معابر منطقه هزینه شده که این مقدار بیش از آنچه است که در برنامه ریزی منطقه قراردارد. برای سال آینده نیز ادامه زیرسازی و آسفالت را به میزان 14 میلیارد تومان در دستور کار داریم که در نوع خودکم نظیر است.
وی اظهار کرد : دفع آبهای سطحی یکی از مشکلات اساسی است که سال هاست در این منطقه موجب نارضایتی مردم است در این ارتباط در سال جاری سه و نیم کیلومتر لوله گذاری بلوار عدالت را در دست اقدام داریم و تا پایان امسال آن را به انجام خواهیم رساند و در ادامه نیز سال آینده سه و نیم کیلومتر بقیه لوله گذاری برای جمع آوری آبهای سطحی را در دستور کار داریم .
مهرجهانیان با اشاره به اینکه تا کنون 400 میلیون تومان در راستای  انسان محوری در پارک های این منطقه هزینه شده است ، گفت : طی این مدت 220 میلیون تومان نیز برای ساماندهی کانال های مربوط به شبکه جمع آوری آب های سطحی این منطقه هزینه شده است.
شهردار منطقه چهار شیراز از ساماندهی تابلوهای تبلیغاتی واحدهای تجاری و خدماتی محدوده بلوار امیرکبیر خبر دادو گفت : یکی از پارک های ویژه شیراز پارک فروزان است که در این منطقه قراردارد و دریاچه میان آن دارای ارزش زیست محیطی است.
وی ادامه داد : متأسفانه تابستان امسال به دلیل گرمای هوا و در نتیجه کمبود اکسیژن شاهد تلف شدن تعدادی از ماهی های دریاچه این پارک بودیم که به همین منظور و برای حفظ جان ماهی ها یک آبشار مصنوعی ساخته و پمپاژ در دریاچه راه اندازی شد و در کنارآن نیز به منظور جلوگیری از میزان اکسیژن آب و به جریان افتادن آب ، بخشی از نیزارهای دریاچه جمع آوری شد.
مهرجهانیان افزود: همچنین برای تقویت ماهی های دریاچه 5 هزار قطعه ماهی جدید را وارد دریاچه خواهیم کرد و پس از فصل زاد و ولد به دنبال آن هستیم که شهروندان را با ماهیگیری به صورت تفریحی آشنا کرده و آموزش بدهیم تا در اوقات فراغت خود ماهیگیری کنند.
وی ادامه داد: علاوه بر این سال آینده بحث ترمیم و مرمت پارک ها و کانیوا گذاری به طول 6 و نیم کیلومتر با اعتباری بالغ بر 800 میلیون تومان را در دستور کار داریم .
وی با اشاره به تعامل با بنیاد شهید و امورایثارگران به منظور تملک بخش هایی از باغ جنت که در مسیر اجرای تقاطع مطهری – امیرکبیر- رحمت بود اظهار کرد : با توجه به شعار انسان محوری به عنوان محوریت فعالیت حوزه مدیریت شهری شیراز یکی از پروژه های اساسی ما در ادامه راه ایجاد اولین پیاده راه سلامت در منطقه است که هم اکنون در حال بررسی چند گزینه هستیم.
مهرجهانیان گفت: یکی دیگر از پروژه های ما در این حوزه ایجاد پیست دوچرخه سواری جنت است و در سطح منطقه نیز در نقاطی که ظرفیت دوچرخه سواری وجود دارد پیست دوچرخه ایجاد شود.
وی از اجرای اولین کوچه گل در این منطقه خبرداد و تصریح کرد : یک از کارهای جدید ما در منطقه که برای اولین بار در بوستان کودک (پارک قوری) انجام می شود اجرای معبری به نام کوچه گل است که در محل نصب اسباب بازی های فعلی این پارک که استفاده کمی دارد اجرا خواهد شد و طی آن این معبر با گل های زیبایی پوشانده می شود.
شهردار منطقه چهار شیراز یادآور شد: در اداه مسیر نیز با نظر شهردار در صدد ایجاد میدانی و یا محلی برای تعاملات اجتماعی هستیم ولی هنوز محل مشخصی را برای اجرای این پروژه پیدا نکرده ایم .
وی در خصوص انتقال مشاغل مزاحم ورودی جنوبی شهر شیراز در بلوار امیرکبیر  افزود: اگر به گذشته باز گردیم در بلوار امیرکبیر تعداد زیادی آهن فروشی وجودداشت که با ایجاد شهر آن وبسایت های ویژه این مشاغل از این محور خارج شدند و نظیر همین برنامه نیز برای سنگ فروشی ها اجرا خواهدشد اما با توجه به اینکه از نظر اقتصادی و اشتغال نمی خواهیم به این مشاغل لطمه وارد شود این کار به مرور انجام می شود.
مهرجهانیان از به ثمر نشستن 3 پروژه سرمایه گذاری از سال گذشته تا کنون و تعریف 2 بسته جدید سرمایه گذاری در سطح این منطقه خبر داد و در پایان با اشاره به موقعیت ویژه شهرداری منطقه چهار و قرار گرفتن در ورودی اصلی جنوب شیراز گفت : این منطقه با وسعتی بیش از 2300 هکتار و جمعیت 196 هزار نفری یک از مهم ترین مناطق شهرداری شیراز است .

 

منبع : منطقه چهار
تعداد بازدیدها : ۱۱۲
مطالب مرتبط با این موضوع :
نظری ارسال نشده است