جهش عمران و آبادی در محدوده منطقه چهار شهرداری شیراز

به گزارش روابط عمومی شهرداری منطقه چهار سروی با بیان این خبر گفت توسعه منطقه با اجرای  پروژه های عمرانی و خدماتی از مهمترین برنامه های مدیریت شهری منطقه چهار است که با اجرا و اتمام  پروژه های مختلف عمرانی و خدمات شهری، شهروندان عزیز  محدوده منطقه چهار  شاهد تحول در این منطقه خواهند بود .
 
ساماندهی حاشیه بلوار رحمت
پویایی بیشتر فضاهای شهری در جهت برآورده ساختن نیاز شهروندان
سروی شهردار منطقه چهار گفت: در راستای خدمت رسانی به شهروندان، ساماندهی حاشیه معابر و ایجاد چشم انداز و منظر مناسب شهری عملیات اجرایی ساماندهی بلوار رحمت در حال اجراست.
     سروی با بیان اینکه، در بعضی از قسمت های بلوار مذکور نیازمند ساماندهی و بهسازی می باشد گفت: بر اساس برنامه ریزی بعمل آمده ضلع شمالی آن حد فاصل بلوار سفیر به طرف خیابان صفایی شمالی اقدامات لازم جهت ساماندهی حاشیه مسیر که دارای سیما ومنظر نامناسب شهری و  عدم کارایی بوده در دست اجراست.
وی افزود: هدف از اجرای اینگونه پروژه ها پویایی بیشتر این فضاها و در جهت برآورده ساختن نیاز مردم، کاهش آسیب های اجتماعی و رفع نقاط بی دفاع  شهری ، ارتقا آرامش و سلامتی شهروندان، بهسازی و زیبا سازی حاشیه بلوارها می توان اشاره کرد.
  وی ادامه داد: عملیات عمرانی این محدوده شامل اجرای موزاییک فرش ، تک لبه، سکوی نشیمن، مسیر پیاده روی ، اجرا نور پردازی ، آبیاری قطره ای و مبلمان پارکی می باشد و تا کنون  با پیشرفت فیزیکی45در صد در حال اجراست.
اجرای طرحهای هندسی در سطح منطقه چهار


سروی شهردار منطقه ادامه داد: از آنجا که اجرای پروژه های اصلاحات هندسی تأثیر بسزایی روی کاهش بار ترافیکی معابر خواهد داشت بر همین اساس منطقه نسبت به شناسایی نقاط حادثه خیز در سطح محدوده اقدام و پس از بررسی و کارشناسی های لازم در شورای ترافیک به مرحله اجرا رسید.
وی افزود : در محدوده منطقه چهار اصلاح طرح های هندسی در بلوار مطهری جنوبی و ایمان جنوبی پایان رسیده و هم اکنون انسداد دورگرد ناایمن در محور بلوار فراشبندی ابتدای خیابان فرزدقی در دست اجرا می باشد.
سروی ادامه داد : اجرای طرح های هندسی علاوه بر روان سازی ترافیک باعث افزایش ایمنی و سهولت در تردد، کاهش زمان تأخیر سفرهای درون شهری، سهولت دسترسی محلی به معابر اصلی و فرعی و تأمین رضایت شهروندان می گردد و این پروژه ها با نظر شورای محترم ترافیک شهر شیراز در منطقه چهار همچنان ادامه خواهد داشت.
اجرای عملیات کانیوا گذاری 60 کوچه در 3 ماهه اخیر
در راستای اجرای پروژه های عمرانی و زیر ساخت های شهری در سطح منطقه چهار عملیات کانیوا گذاری در 60 کوچه در طول 3 ماه انجام شد .
شهردار منطقه چهارگفت : اجرای کانیوا وجدول گذاری تاثیر بسزایی در هدایت صحیح آبهای سطحی ، بالا بردن عمر مفید آسفالت ، ارتقاء سطح ایمنی حرکت در معابر و مسیر ها دارد،
وی ادامه داد : با شناسایی و بررسی های لازم در سطح منطقه نقاطی که نیاز به کانیوا گذاری داشت مشخص و عملیات عمرانی آن آغاز شد که در همین راستا فرعی های گلشن، سفیر، بلوار صلح ، بلوار عدالت ، صفایی شمالی (قالیشویی) ، فرعی های کوچه 12 شبان و کوچه شهید دستغیب، بلوار امیر کبیر خیابان های رسالت و آفتاب  و همچنین صاحب الامر ی در سه ماهه گذشته انجام و این روند با توجه به نیاز شهر و محلات منطقه تا پایان سال جاری تداوم خواهد داشت .
وی افزود شیب بندی مناسب، تردد آسان شهروندان و ارائه خدمات مطلوب ، ارتقاء سطح کیفی معابر و همچنین بهداشت محیط و در نتیجه جلب رضایت شهروندان از دیگر اهداف اجرای این پروژه می باشد .
 
 عملیات لایروبی در سطح منطقه چهار
لایروبی و پاکسازی 50هزار متر طول کانال روباز و لوله های آبهای سطحی و 100حلقه چاه جذبی
 
سروی با بیان اینکه منطقه چهار یکی از مناطق وسیع شهر شیراز محسوب می شود گفت: در این منطقه 50هزار متر کانال روباز و لوله گذاری آبهای سطحی به قطر 600الی 2000میلیمتر  به همراه 100حلقه چاه جذبی وجود دارد که عملیات لایروبی  پاکسازی موارد مذکور به منظور جلوگیری از ایجاد مشکلات احتمالی برای شهروندان در حین بارندگی از شهریور ماه سال جاری تا کنون در حال انجام است و  این عملیات مراحل پایانی خود را طی می کند.
 

وی افزود: این اقدامات در راستای جلوگیری ار بروز آب گرفتگی و حفظ محیط زیست و با هدف روان سازی و دفع پساب ها ، جلوگیری از بوی نامطبوع و پیشگیری از بروز بیماری و تجمع حشرات توسط اکیپ خدمات شهری منطقه بی وقفه در حال اجرا می باشد.
  
لوله گذاری هدایت آبهای سطحی در سطح منطقه
پروژه لوله گذاری دفع آبهای سطحی مسیر چهار راه عشایری به سمت کمربندی به اتمام رسید
سروی شهردار منطقه با بیان این مطلب گفت: این پروژه با هدف دفع و هدایت آبهای سطحی، حفظ بهداشت محیط زیست، ارتقا سطح کیفی و ایمنی معابر، توسعه زیر ساخت های شهری ، رفع مشکل آب گرفتگی و جلو گیری از تجمیع لجنزار انحام شد
وی افزود:  پروژه لوله گذاری مسیر مذکور به طول یک کیلومتر و نیم بوده که از لوله های600و 400 میلیمتری استفاده شده است.
سروی گفت: جمع آوری و هدایت آبهای سطحی  در قالب لوله گذاری و لایروبی از جمله برنامه های مهمی  است که با هدف کاهش خطرات احتمالی ، ایجاد چهره بصری مناسب شهری و جلب رضایت شهروندان در دستور کار  مدیریت شهری منطقه قرار گرفته است
 احداث پارک پارک 7 هکتاری در محله کشن
پارک 7هکتاری واقع در بلوار امیر کبیر جنب تقاطع غیر همسطح امام حسن مجتبی(ع) (محله کشن)، می باشد
سروی در ادامه گفت این پارک با امکاناتی شامل مجموعه ورزشی به متراژ   2200متر مربع شامل زمین والیبال ،بسکتبال، تنیس و فوتبال، زمین بازی کودکان، تعداد 20عدد سکوی نشیمن، وسایل ورزشی، ، مسیر دسترسی و پیاده رو،  پارکینگ به مساحت 5000 متر مربع،نصب 200عدد چراغ پارکی ،احداث فضای باز شهری به متراژ 1000 متر مربع انواع گونه های درختی ،ساختمان اداری، سرویس بهداشتی در ضلع شمالی و جنوبی بوستان و همچنین پیست دوچرخه سواری به طول یک کیلومتر توسط شهرداری منطقه 4در حال احداث است.
 
وی افزود:هدف از احداث پارک 7 هکتاری  ایجاد فضایی برای گذران اوقات فراغت، ارتباط با طبیعت، ارتقا سلامت و نشاط شهروندان ، گسترش و نگهداری از فضای سبز  توجه ویژه به مسائل زیست محیطی و کاهش آسیب های اجتماعی می باشد
.

 نهضت فضای سبز در شهرداری منطقه چهار
عزم و نگاه ویژه مدیریت شهری منطقه چهار جهت شکوفایی و توسعه فضای سبز
 
مهندس سروی با اشاره به اهمیت احیا و توسعه فضای سبز شهری گفت: تمام تلاش ما در منطقه چهار در کنار اقدامات عمرانی و خدمات شهری توجه ویژه به حوزه فضای سبز خواهد بود که در این راستا با اقدامات در حال انجام در سطح منطقه چهار با برنامه ریزی و زمان بندی مشخص شاهد اجرای شدن نهضت فضای سبز در محدوده منطقه خواهیم بود.
سروی با تاکید بر رعایت اصول کیفی در اجرای طرح های فضای سبز گفت: آنچه در زمینه بازدهی مناسب فضای سبزمطرح است توجه به کیفیت است ، در پاره ای از موارد مشاهد می شود که کمیت بیشتر از کیفیت مورد توجه قرار می گیرد، که این نوع نگاه باعث عدم ماندگاری خواهد بود.
 
مناسب سازی ایستگاه های اتوبوس در محدوده شهرداری منطقه چهار در حال اجرا است

 مهندس سروی ادامه داد: شهر متعلق به همه است و مناسب ساختن محیط شهری با نیاز معلولین جسمی و حرکتی و افراد سالمند از وظایف مهمی است که باید به آن توجه ویژه شود.
وی افزود : در همین راستا با توجه به بازدیدها و بررسی های صورت گرفته در سطح منطقه علاوه بر مناسب سازی پیاده رو ها اقدامات ویژه ای جهت تردد ویلچر و افراد سالمند در قالب مناسب سازی ایستگاه های اتوبوس در حال انجام می باشد.
سروی گفت در حال حاضر  مناسب سازی ایستگاههای  اتوبوس در خیابان انقلاب و همچنین بلوار عدالت  به پایان رسیده و هم اکنون  این روند توسط اکیپ خدمات شهری منطقه چهار  در بلوار پاسداران و خیابان باغ حوض  ادامه دارد.
 
احداث باغ ایرانی
اصغر سروی با اشاره به بهره‌برداری فاز نخست باغ ایرانی در سال آینده، اظهار کرد: باغ ایرانی با مساحت ۱۰ هکتار در ورودی جنوب غربی شیراز از سمت بوشهر واقع شده است.
وی با اشاره به هزینه‌ پیش‌بینی شده برای بهره‌برداری فاز نخست این باغ، افزود: برای اجرای فاز نخست که محوطه‌سازی باغ است، حدود شش میلیارد تومان برآورد شده است. سال ۹۶ زمین باغ طی توافق‌نامه‌ای که شورای پنجم و مدیریت فعلی شهری با مجتمع  اقتصادی کمیته امداد امام خمینی (ره) با مبلغ حدود ۳۰ میلیارد تومان خریداری شد که ارزش زمین باغ در شرایط کنونی حدود ۱۰۰ میلیارد تومان ارزش دارد.
شهردار منطقه چهار گفت: در طراحی این این باغ که به شکل باغ‌های ایرانی است، معماری خاصی که تلفیقی از مدرنیته و سنت است، استفاده می‌شود؛ همچنین در فاز دوم یک کوشک در وسط باغ ساخته می‌شود. برای عموم احداث می‌شود. تمام تلاشمان را انجام می‌دهیم تا فاز نخست باغ ایرانی سال ۹۹ به بهره‌برداری برسد. تنها بحث هزینه احداث باغ مطرح نیست بلکه دقت در اجرا هم از اهمیت بالایی برخوردار است تا با کیفیت خوبی به شهروندان ارائه دهیم.
 
احداث پارک محله تل بادی
باز آفرینی فضای شهری در راستای ارتقا نشاط، شادابی و تعاملات اجتماعی ساکنین محله تل بادی شیراز
 
 
اصغر سروی عنوان کرد: از جمله اهداف مجموعه منطقه  چهار در اجرای پروژه ها عمرانی بازگرداندن فضای شهری به شهروندان  است.
وی افزود: بر همین اساس و در راستای افزایش تعاملات اجتماعی، سرزندگی، زیبا سازی محیطی، ارتقا نشاط و شادابی ساکنین محله تل بادی، یک فضای گمشده شهری در این محله بازآفرینی و به یک پارک محله ای تبدیل می شود که این امر نقش محوری برای حضور خانواده ها ،کودکان و سالمندان را در این فضا مهیا می کند.
سروی افزود: با توجه به وجود بافت متراکم شهری در این محله و با شناسایی زمینی بایر توسط کارشناسان منطقه در این محدوده، برآن شدیم تا با طراحی و زیباسازی زمین مذکور زمینه مناسب و مساعدی برای استفاده شهروندان فراهم کنیم.
شهردار منطقه چهار در ادامه گفت: به منظور احداث این پارک عملیات های عمرانی و اجرایی مختلفی اعم از محوطه سازی، روشنایی، فضای سبز و ... صورت خواهد گرفت و عناصری از قبیل فضای بازی کودکان، ست ورزشی، غرفه تنقلات، سرویس بهداشتی، محل های نشیمن و فضایی جهت پیاده روی احداث خواهد شد که می توانند به فعالیت مردم در این فضا نقش ببخشند. قابل ذکر است طبق برنامه ریزی های انجام شده برنامه زمانی این پروژه سه ماهه به بهره برداری خواهد رسید.
 
 
 

منبع : شهرداری منطقه چهار شیراز
۵۴۳
مطالب مرتبط با این موضوع :
نظری ارسال نشده است